Bundan 60 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üyelerine destek sağlamak için Türkiye’nin ilk emeklilik fonu olarak kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) son olağan genel kurul toplantısında alınan kararlar, uzman çavuştan astsubaya, subaydan emeklilere, üyelerini isyan ettirdi.

Kâr payının yüzde 20.5 olarak belirlenmesi, emeklilik maaşlarının ise yüzde 30 azalacağı iddiası üzerine sosyal medya üzerinden tepkilerini gösteren askerler, OYAK’ı Twitter’da “trend topic” yani gündem konusu yaptı. Askerlerin ek bir sosyal güvenliğe kavuşturulması için 1 Mart 1961’de yaklaşık 65 bin üye ile kurulan OYAK, bugün 450 bin üyeyle en büyük mesleki emeklilik fonlarından biri.

60 yıl içinde OYAK Renault, OYAK Çimento, Ereğli Demir Çelik gibi büyük şirketlere sahip olan OYAK, son olarak Demirören Grubu’na ait Total ve MOil’i 450 milyon dolara satın almıştı.

Bu satın almanın ardından mart ayında grup şirketlerinin genel kurulunu gerçekleştiren OYAK Grubu, önceki gün de olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesinin Anıtkabir ziyareti ile gerçekleşen genel kurul toplantısının ardından açıklanan sonuçlar ise büyük bir tepkiye neden oldu.

KAMU VİCDANI YARALANDI

2018 yılı için yüzde 42 olan kar payının bu yıl yüzde 20.5 olarak açıklanması üzerine sosyal medyada yönetimi istifaya çağıran #oyakyonetimiistifa etiketleri açıldı.

Türkiye gündeminde ilk 5 madde içerisine giren tepkilerden bazıları ise şöyleydi:

– OYAK yönetimi tarafından açıklanan 2019 nema oranı kamu vicdanını yaralamıştır. Üyelerin parası hiç edilmiştir.

– OYAK yüzde 20.5 nema açıkladı. 450 bin üyesi olan OYAK, bu açıklamayla adeta biz artık üyeler için çalışmıyoruz, eşe dosta yandaşa çalışıyoruz mesajı verdi. Facebook’ta örgütlenen OYAK üyeleri, subay, astsubay ve uzman çavuşlar hep bir ağızdan OYAK yönetimini istifaya çağırıyor.

– 27 Haziran’da OYAK Genel Kurulu yapıldı. OYAK, emeklilerin maaşlarında yüzde 30 düşüş yaparak büyük katkı sunmuş! Maaş düşürerek nema artışı?

– Ömrünü TSK’ye adamış hiç bir personelin hakkını yedirmeyiz. Bilesiniz.

– Bizim paralarımızla biz ve çocuklarımız yerine tüpçüyü (Demirören) kurtardınız, tebrikler

1 Yorum

 1. Son yıllarda oyak üyelerini düşünmeden görüşleri ve beklentileri için anket dahi yapmaya luzum görmeden nerde batık şirket varsa onu kurtarmak için üyelerinin parasını HİÇ etmiştir.
  Feyste bir ekonomist emekli sb.açıklamada bulunmuş, yazdıkları doğruysa ve doğruluguna inanıyorum birkaç yıl önceside ank.izmir ve birkaç yerden şuan çok atıl durumda on yirmi yıl sonra işe yarayabilecek olan araziler satın alınmış, bunları çıkıp açıklayamayanlar başkasının (oyak üyelerinin) sıcak parasını har vurup harman savurmuşlar, yazıklar olsun, hiçmi vicdanını sızlamıyor beee….
  Konut yaparsınız piyasanın 1,5 katı üzerinden satarsınız, araba satarsınız görünüşte piyasa altında ama ödemeleri bankalara taş çıkarır, üye menfeatine yarar bişey göremiyoru.
  Tüpçülere verdiğiniz sıcak keş parayla tabiri caizse Ank.göbeginde Gençlik Parkını satın alırdınız, içinede yüzlerce, belki binlerce konut yapıp o paraya on takla attırırdınız, siz hangi kafa ve ticari mantık alış verişi yapıyorsuz, kime hizmet ediyorsunuz, bu işleri hangi beyin özürlülerle çeviriyorsunuz yazıklar olsun..
  Son olarakda şunu söylüyorum; oyak üyelerinin birikimlerinin getirisi “nema” değil “kar payı” dır. Bu iki kelime birbirinden farklı ve zıd anlamlıdır. Üye paralarıyla alınan veya ortak olunan onlarca şirketlerin getirdiği karın üyelere taksimidi, bizler o sebeble üye olduk. %99 üye faizle(nemayla) işi yoktur, bizi kötü emellerinizede alet etmeyiniz.
  Beceremiyorsunuz çekilin biz emekli ekonomist, pazarlamacı, teknogratlara, hukukculara bırakın gidin, kanımızı vampir gibi emdiğiniz yeter beee…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz